Геодезичне забезпечення проектування лінійних споруд
В процесі вишукувань трас розв’язують дві основні задачі:
- вибір оптимального варіанту траси, розташованої у сприятливих умовах, яка потребує мінімальних витрат на будівництво і експлуатацію;
- збирання необхідних топографо-геодезичних, інженерно-геологічних, гідрологічних та інших матеріалів і даних для складання проекту траси і всіх споруд на ній.
Основне завдання інженерно-геодезичних вишукувань для проектування споруд лінійного типу незалежно від їх призначення збігається до визначення на місцевості осі споруди (траси) у плані і по висоті. Трасу наносять на топографічну карту чи план, вона може бути задана координатами основних точок у цифровій моделі місцевості, або позначена на місцевості. В загальному випадку траса є складною просторовою лінією.
Трасуванням називають комплекс інженерно-вишукувальних робіт з вибору траси, яка відповідає всім вимогам технічних умов і вимагає найменших витрат на її зведення і експлуатацію.
Трасування називають камеральним, якщо положення траси визначається по моделі місцевості (на паперових або електронних топографічних планах і картах, аерофотознімках, стереомоделі).
При польовому трасуванні її положення визначають безпосередньо на місцевості.
При польових вишукуваннях споруд лінійного типу (шляхів сполучення, ліній зв’язку, підземних комунікацій) до програми геодезичних робіт включають:
- складання попереднього проекту траси за картою або планом;
- польове обстеження траси і узгодження проекту із землекористувачами;
- укладання обраної траси на місцевості;
- топографічне знімання смуги траси в масштабах 1:2000 – 1:5000;
- геометричне нівелювання закріплених точок траси.